“DERİN UZAY YOLCULUĞU HAZIRLIKLARI VE ASTRONOMİ-ASTROLOJİ İLİŞKİSİ”

28 MART 2018 Saat: 10.00 – 12.00

Prof. Dr. Yavuz Unat

Kastamonu Üniversitesi

Dr. Selçuk Topal

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Dr. Selçuk TOPAL (Astrofizikçi) – University of Oxford (Visitor) / Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora çalışmalarının ilki İngiltere’deki üniversitelerden yüzlerce adayın katıldığı yarışmada Doğa Bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Selçuk Topal uzaya giden ilk Türk olabilmek için John F. Kennedy Uzay Merkezi’nde düzenlenen uluslararası finallerde ülkemizi temsil eden 3 Türk’ten biridir.

Topal belli aralıklarla Hürriyet, iceriks.com ve İstanbulArtNews gazetelerinde popüler astronomi yazıları yazmakta ve zaman zaman TV programlarına da katılmaktadır. Topal ayrıca Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube hesapları aracılığıyla ilgilenen herkes için astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. Topal ekonfastro projesine ilave olarak eğitim kurumlarını ziyaret ederek ülke çapında astronomi ve bilimde kariyer konferansları da vermektedir. Giresun/Eynesil doğumlu olan Selçuk Topal evli ve bir erkek çocuk (Uzay Akay) babasıdır.

selcuk-topal

PROF. DR. YAVUZ UNAT – KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

Doktorasını Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde astronomi tarihi üzerine yaptı. 2009 yılında Kastamonu Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nden profesör unvanı aldı. Halen Kastamonu Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Türk Felsefe Derneği Yönetim Kurulu, Türk Bilim Tarihi Kurumu, 2009 Astronomi Yılı – UNESCO Astronomi İhtisas Komitesi üyeliklerine seçildi.

Çalışmaları  bilim tarihi, astronomi tarihi ve teknoloji tarihi üzerinde yoğunlaşmıştır.

YAVUZUNAT

Derin Uzay Yolculuğu DK