“TÜRKİYE’DE DEPREM GERÇEĞİ: YAPILANLAR ve YAPILMASI GEREKENLER”

25 EKİM 2017 Saat: 10.00 – 12.00

Doç. Dr. Eren Uçkan

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

1984 yılında ODTÜ İnşaat bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini  ODTÜ’de, Doktora’yı ise  B.Ü. Kandilli, Rasathanesi Deprem Mühendisliği Anabilim dalında yaptı. 1993-1995 yılları arasında LUSAS (FEA Ltd.İngiltere) mühendislik yazılımının  Türkiye distribütörlüğünü yaptı. 1995-2000 yılları arasında Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde  Y. Doç. Ve Dekan yardımcısı olarak görev yaptı. 2004  yılından beri Kandilli Rasathanesi’nde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır.

University of Ljubljana, Roma Tre, Rensselaer Polytechnic Institute (RPI)  da içme suyu, hidrokarbon boru hatları, sanayi tesisleri ve sıvı tanklar gibi kritik altyapı elemanlarının deprem davranışları ve  sismik yalıtımı konularında, Kral Suud Universitesi ” Saudi Aramco Chair  for Earthquake Engineering” kürsüsünde  ise deniz suyu arıtma tesislerinin deprem güvenliği konularında çalıştı.

Uzmanlık alanları arasında yapıların deprem davranışları, köprüler, sanayi tesisleri,  kritik altyapılar, deprem mühendisliğinde deneysel yöntemler, yapısal olmayan elemanların sismik test ve sertifikalandırılması ve  sarsma masası testleri yer almaktadır.   FP7 Avrupa birliği, NATO, Turk-Japon vs gibi birçok uluslarası  projede çalıştı. Bilimsel dergilerde basılmış 20 adet yayını, konferanslarda ise 150 ye yakın tebliği bulunmaktadır.   Yaklaşık 15 adet farklı uluslarası dergide hakemlik yapmaktadır.

Halen tarihi yapıların çevrel ve insan kaynaklı etkileden korunmasını amaçlayan 20 ortaklı bir konsorsiyum olan H2020 STORM projesinin Türkiye ayağının yürütücülüğünü yapmaktadır.

eren uckan

TÜRKİYE’DE DEPREM GERÇEĞİ DK