“NANOTEKNOLOJİNİN TIPTAKİ UYGULAMALARI”

14 MART 2018 Saat: 10.00 – 12.00

Yrd. Doc. Dr. Tolga Sütlü

Sabancı Üniversitesi

Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

2000 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra burslu olarak kazandığı Sabancı Üniversitesi’nden 2004 yılında Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik lisans derecesiyle mezun oldu. Bir sene boyunca Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı ve Hücre Tedavileri Merkezi’nde çalıştıktan sonra 2005 yılında Stockholm Moleküler Yaşam Bilimleri Araştırma Okulu’na katılmak üzere İsveç’e gitti.

2007 yılından itibaren Karolinska Enstitüsü’nde yürüttüğü doktora çalışmalarında bağışıklık sistemi hücrelerini kullanarak özellikle de hematolojik kanserlerin tedavisine yönelik yeni yöntemler geliştirdi. 2011 yılında dünyanın ilk biyo-yapay organ naklini gerçekleştiren ekipte yer aldı. 2012 yılında doktora derecesini Tıbbi Bilimler alanında Karolinska Enstitüsü’nden aldıktan sonra 1,5 sene daha enstitünün Hematoloji ve Rejeneratif Tıp Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

2014 yılında Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne katılarak kendi araştırma grubunu kurdu. Hücre ve gen tedavisi, lentiviral vektörler, biyobenzer antikor üretimi, kanser immünolojisi ve kanser immünoterapisi alanlarında çalışmaktadır. 2017 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödülü’ne layık görülmüştür. Nisan 2016’dan bu yana Türk İmmünoloji Derneği’nde ve Temmuz 2017’den bu yana Moleküler Biyoloji Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

WEB: sutlulab

Kanser Tedavisi İçin Yeni İlaç Geliştiriliyor Haber ( 14 Hazıran 2017):

Kanser Tedavisi İçin Yeni İlaç Geliştiriliyor!

tsutlu