2016-17 Dönemi (Liste)

KARA DELİKLERE DÜNYADAN VE UZAYDAN BAKIŞ

Prof. Dr. Feryal ÖZEL – University of Arizona – Harvard University – NASA

5 EKİM 2016, Saat: 14.00-16.00
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Karadeliklerin gizemi ve hepimiz icin karşi konulmaz çekiciligi inkar edemeyemeyecegimiz bir gerçek. Peki, hem fizigin kanunlarını, hem düş gücümüzün sınırlarını zorlayan evrenin bu en ilginç cisimlerini nasıl inceliyoruz? özellikleri hakkında nasıl bilgi sahibi oluyoruz?
Dünyaca ünlü astrofizikci, Arizona Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, ve NASA’da çalışan Profesor Feryal özel, Bilim’e Yolculuk’taki bu buluşmasında karadeliklerin gizemli özelliklerini ve çeşitli teleskoplar kullanarak onlar hakkında nasıl bilgi sahibi olduğumuzu anlatacak. Dünya çapında hayata geçirilecek ileriye yönelik projeleri anlatacak ve soruları cevaplayacak.
Feryal Ozel‘le bizimle olduğu için çok teşekkül ediyoruz.

VİDEO KAYDI:  Kara Deliklere Dünyadan ve Uzaydan Bakış

 

 

BİLİM VE YENİLİK İÇİN CERN

 Dr. Bora AKGÜN – Rice University/ CERN
Dr. Cenk YILDIZ – University of California, Irvine- UCI/ CERN
2 Kasım 2016 Saat: 10.00-12.00
#CERN #BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Desteklerinden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz….
Yakın zamanda, özellikle Higgs parçacığının keşfi sayesinde CERN laboratuvarına ve orada gerçekleşen hızlandırıcı ve parçacık fiziğine karşı yoğun bir ilgi ve merak oluştu. Bu merak yersiz değildir, çünkü parçacık ve hızlandırıcı fiziği, bilimin ve teknolojinin sınırlarını zorlayan, her an yenilikçi buluşlarla beslenen çok hareketli ve renkli bir bilim dalıdır. İşte tam bu sebepten öğrencilerin, gençlerin ve içinde keşif heyecanı taşıyan herkesin evrenın en temel yapıtaşlarını bulmayı amaçlayan bu dalı yakından tanımalarının yararlı olacaktır. Meraklısına Parçacık ve Hızlandırıcı Fiziğinden …..

MERAKLISINA PARÇACIK VE HIZLANDIRICI FİZİĞİ

VİDEO KAYDI: Bilim ve Yenilik için CERN

 

 

CANAN DAĞDEVİREN BİZİMLE!

Dr. Canan DAĞDEVİREN – University of Illinois
25 KASIM 2016, Saat: 14.00-16.00
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Desteklerinden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz….
Canan Dağdeviren, fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yapıyor.
Amerika’nın saygın dergileri arasında olan ‘Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS)’te yayınlanan çalışması; kalbin, akciğerin ve diyaframın haraketi ile elektrik enerjisi üreten, ve bu enerjiyi depolayan esnek, ultra ince aleti anlatmakta.
Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafindan Medikal Yenilik alanında Dünya 1.si secildi.

VİDEO KAYDI ALINMAMIŞTIR.

 

 

 

EVRENDE YAŞAM VE ÖTEGEZEGENLER

Dr. Selçuk TOPAL (Astrofizikçi) – University of Oxford
13 ARALIK 2016, Saat: 10.00-12.00
Dr. Selçuk Topal
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Teşekkür Ederiz.
Selcuk Topal Zorunlu hizmetini yapmak üzere Ülkemize dönmüş bir aydır Van Yüzüncüyıl Üniversitesinde görev yapmaktadır. Kendisine hoşgeldiniz diyoruz #BilimeYolculuk olarak
Astronominin yanıt bekleyen en ilginç sorusu belki de bu: Evren’de yalnız mıyız? Bu soruya yanıt bulabilmek için büyük bütçeli projeler ve bilimsel yatırımlar hayata geçirildi ve her geçen gün yeni fikirler ortaya atılıyor. Acaba yüzlerce milyar yıldızın ve belki de trilyonlarca başka gezegenin olduğu galaksimizdeki tek zeki canlılar bizler miyiz? Tüm evrendeki trilyonlarca başka galaksiyi düşündüğümüzde yalnız olmadığımızı düşünmek mantıklı gelebilir. Ancak evrenin büyüklüğü başka bir sorunu beraberinde getiriyor: İletişim. Bu seminerde evrende yaşam olasılığı ve galaksimiz içerisinde belirlediğimiz öte-dünyalar hakkında bilgi sahibi olacak ve uzun süredir yanıtlamayı bekleyen ‘Evren’de yalnız mıyız?’ sorusuna geniş çerçeveden bakıp yanıtlar vermeye çalışacağız.
Teşekkürler Selçuk Topal

VİDEO KAYDI: Evrende Yaşam ve Öte Gezegenler

 

 

ENGELSİZ BİLİM

Yrd. Doç. Dr. M. Şahin Bülbül
Kafkas Üniversitesi
28 Aralık 2016 saat:10.00-12.00
Çok Özel Bir Konu Bilime Yolculukta Özellikle Öğretmenler Bu Konuda Hassas Olmalı ve Kaçırmamalı!
Engellilik kavramı çok az kişiyi ilgilendirdiği düşünülen bir kavram olmasına karşın bilim ve teknolojiyi nasıl etkilediğini fark edeceğiz. Bekliyoruz…
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Çok Teşekkür Ederiz!
Bilimin günlük yaşantımızı düzenleyen temel bir kavram olmasına karşın çok azımız bunun farkındayız. Günümüzde çok sayıda bilim şenliği düzenlenmekte ve bilim sevdirilmeye çalışılmaktadır ancak ihmal edilen önemli bir nokta bulunmaktadır; Engelsiz Bilim. Bilim yapmayı öğrenmenin önünde engeller olduğu gibi bilim yaparken de bazı engeller karşımıza çıkabilmektedir. Bilim insanlarının karşılaştıkları problemleri nasıl aştıklarını konuşacağımız toplantıda aşıldığı zaman engellerin nasıl fırsata dönüştüğüne şahitlik edeceğiz. Engellilik kavramı çok az kişiyi ilgilendirdiği düşünülen bir kavram olmasına karşın bilim ve teknolojiyi nasıl etkilediğini fark edeceğiz. Bekliyoruz…
ODTÜ’de Engelsiz Bilim Çalıştayında Hepimizin Merak ve İlgiyle Dinlediğimiz M. Şahin Bülbül Hocamız ile Birlikteyiz.

VİDEO KAYDI: Engelsiz Bilim

 

 

STEM

STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesi ve 21.yy’da Değişen Öğretmenlik Mesleği
Doç Dr. M. Sencer Çorlu
Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Merkezi Direktörü
08 Şubat 2017 saat: 20.00-21.00
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Çok Teşekkür Ederiz!

Doç Dr M. Sencer Çorlu, BAUSTEM Merkezi Direktörü ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir.
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra MEF Uluslararası Okulu ve International School of Lausanne da dahil olmak üzere Türkiye ve yurtdışında özel okullarda matematik, fen bilgisi ve teknoloji öğretmenliği yapmıştır. Doktorasını tamamladığı Texas A&M University (Aggie STEM Center) bünyesinde öğretmen eğitimi programları geliştirmiş ve yürütmüştür. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde 2012-2016 yılları arasında görev yapmış ve Türkiye’nin önde gelen özel okullarında görev yapan bir çok matematik öğretmeninin yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur.
Başlıca uzmanlık alanı matematik öğretmen eğitimi olan Çorlu’nun, 20’nin üzerinde makalesi akademik dergilerde yayımlanmıştır.
 VİDEO KAYDI ALINMAMIŞTIR.

YERÇEKİMİ DALGALARIYLA GELEN YENİ FİZİK: EVRENE FARKLI GÖZLÜKLERLE BAKMAYA HAZIRLANIYORUZ

Tansu DAYLAN, AM- Harvard University

22 ŞUBAT 2017, Saat: 14.00-16.00
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Teşekkürler!
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen

Yerçekimi, yere düşen bir elmadan Ay’ın Dünya etrafında dönmesine kadar, evrendeki fiziksel süreçleri temelden belirleyen bir olgu. Einstein’ın 20. yüzyıl başlarında yaptığı çalışmalar sayesinde bugün yerçekimi kuvvetini matematiksel bir dil ile ifade edebiliyor ve tahminlerde bulunabiliyoruz. Her ne kadar bu çalışmanın üzerinden bir asır geçmiş olsa da, 2015 yılında yapılan bir gözlem ile yerçekim dalgaları ilk kez doğrudan gözlemlendi. Bu keşif, yıllardır süren azimli bir deneysel arayış sürecini taçlandırmış oldu. Bu gözlem ile Einstein’ın yerçekim kuramının son tahminini de doğrulamış olduk. Fakat, yerçekimini tam olarak anlamaktan oldukça uzağız. Yine de, keşfedilen yerçekim dalgalarını, evrendeki fiziksel süreçleri incelemek için yeni bir mesaj taşıyıcısı olarak kullanmak istiyoruz. Evrene yerçekimi gözlükleri ile bakmaya hazırlanın!
Teşekkürler Tansu Daylan

VİDEO KAYDI: Yerçekimi Dalgalarıyla Gelen Yeni Fizik

 

 

UZAY ROBOTLARI

 BİLİM ve SANAT MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ BİLİM YOLCULUĞUNDA !
Prof. Dr. Ethem Derman

Dr. Umut Yıldız
8 Mart 2017 saat: 16.00-17.30
#BilimeYolculuk #VitaminÖğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Destekleri İçin Çok Teşekkürler!

VİDEO KAYDI: Uzay Robotları ve Gökbilim

 

 

CERN VE ALGIÇLAR

Dr. Bora AKGÜN – Rice University/ CERN
Dr. Cenk YILDIZ – University of California, Irvine- UCI/ CERN
15 MART 2017 Saat:10.00-12.30

Parçacık fiziği, maddenin ve etkileşimlerinin altyapısını inceleyen bilim dalıdır. Bir anlamda en küçüğün bilimidir. Küçüğe olan yolculuğumuz atom çekirdeğinde durmaz, çekirdeğin de bir iç yapısı vardır. Çekirdekler artı yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur. Eğer metrenin katrilyonda biri seviyesine inersek göreceğiz ki bu protonlar ve nötronlar da ismine kuark dediğimiz parçacıklardan meydana gelir. İşte bu seviyede gözlem yapabilmek için kullanmamız gereken aletler parçacık hızlandırıcıları ve algıçlarıdır. Atomaltı seviyeyi açıklayan bilim dalına ise parçacık fiziği denir.

Atom altı parçacıkları “görmek” de aslında izlerini görmek anlamına geliyor. Tüm bu tartışmanın ışığında, algılama kavramının görme kavramından çok daha geniş kapsamlı olduğu açıktır. Genel olarak parçacık veya onun etkileşimini algılamak, enerji, momentum, yük, dönü ve benzeri özellikleri ölçüp kaydetmek anlamına gelir. Bu bağlamda doğa (fizik) olaylarını algılamamızı sağlayan gereçlere algıç adı verilir.

VİDEO KAYDI: Cern ve Algıçlar

 

 

ROBOTIK ÇAĞI’NIN EŞİĞİNDE, ASIMOV’DAN ASİMO’YA ROBOTIĞE BİR BAKIŞ

Alperen Degirmenci – Harvard University
29 MART 2017, Saat: 14.00-16.00
29 Mart Toplantısı Tüm Eğitim Kurumları Öğrenci ve Öğretmenleri ile BİLSEM Öğretmenleri içindir. Bilsem Öğrencileri için 3 Mayıs 2017, Saat: 16.00’da yapılacaktır.
Robotik Çağı’nın Eşiğinde, Asimov’dan ASIMO’ya Robotiğe Bir Bakış
Son yıllarda robotik alanındaki çalışmalara olan ilgi oldukça arttı. Google, Amazon, ve Toyota gibi bir çok büyük şirket, milyarlarca Dolarlık yatırımlar yaparak robotik araştırma merkezleri kurmaktalar. Bir çok ülkede, üniversite laboratuvarlarındaki robotik araştırmalarına ayrılan bütçeler artıyor. Şu an içinde bulunduğumuz Bilgi Çağı, yakında yerini Robotik Çağı’na bırakacak. Bu konuşmanın amacı, sizlere, robotiğin nasıl Isaac Asimov’un bilim kurgu romanlarından çıkıp, gerçek hayatın bir parçası olmaya başladığından bahsetmek. Robotiğin şu an geldiği noktayı, bir kaç popüler örnek ile
anlayıp, bizleri ne gibi heyecan verici gelişmelerin beklediğine bakacağız.

VİDEO KAYDI: Robotik Çağ’ın Eşiğinde, Asimov’dan ASİMO’ya Robotiğe Bir Bakış

 

 

ASTROBİYOLOJİ VE GEN MÜHENDİSLİĞİ: BAKTERİLERDEN DERSLER

Dr. Betül KACAR (Astrobiyolog)- Harvard University – NASA Astrobiyoloji Enstitüsü

12 NİSAN 2017,Saat: 10.00-12.00

Astrobiyolog. 500 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Atasal bir geni günümüz bakterisinin kromozomuna klonlayarak sentetik astrobiyoloji alanının öncüsü olmuştur. Bu çalışması ile NASA tarafından verilen doktora sonrası bursu ile ödüllendirilmiştir. Ardından NASA Genç Araştırmacısı Ödülü ve NASA Egzobiyoloji ve Evrimsel Biyoloji Araştırma Bursu alarak NASA Astrobiyoloji Enstitüsü, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Uppsala Üniversitelerinde araştırmalar yapmıştır.

Çalısmalarının nihai amacı hayatın geçmişteki süreçlerini ve dünyamız dışındaki olası hayata yol verecek kosulları anlamak olan Dr. Betul Kacar, 2.5 milyar yıl önce gezegende artan atmosferik oksijenin hücre üzerine etkilerini, DNA ve protein seviyesinde evrimsel süreçlerin olusturdugu yeni mekanizmalarını arastırmakta ve bu bilgileri Mars ve Asteroid üzerinde yapılan çalısmalar ile kıyaslamaktadır. Halen Harvard Universitesi Organizmik ve Evrimsel Biyoloji Bölümündeki araştırma grubu yönetmekte ve aynı zamanda Japonya Hükümeti tarafından kurulan Tokyo Yer-Yasam Araşıirma Merkezi Evrim ve Hayatın Temelleri Biriminde yönetici olarak görev yapmaktadır.

VİDEO KAYDI: Astrobiyoloji ve Gen Mühendisliği: Bakterilerden Dersler

 

 

MERAKLI BİLSEM ÖĞRENCİLERİ İÇİN CERN

Dr. Bora AKGÜN – Rice University/ CERN

Dr. Cenk YILDIZ – University of California, Irvine- UCI/ CERN
19 NİSAN 2017 Saat:16.00-18.00

Yakın zamanda, özellikle Higgs parçacığının keşfi sayesinde CERN laboratuvarına ve orada gerçekleşen hızlandırıcı ve parçacık fiziğine karşı yoğun bir ilgi ve merak oluştu. Bu merak yersiz değildir, çünkü parçacık ve hızlandırıcı fiziği, bilimin ve teknolojinin sınırlarını zorlayan, her an yenilikçi buluşlarla beslenen çok hareketli ve renkli bir bilim dalıdır. İşte tam bu sebepten öğrencilerin, gençlerin ve içinde keşif heyecanı taşıyan herkesin evrenın en temel yapıtaşlarını bulmayı amaçlayan bu dalı yakından tanımalarının yararlı olacağını düşünüyoruz.

VİDEO KAYDI: Meraklı BİLSEM Öğrencileri İçin CERN

 

 

 

BİLSEM ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖZEL!

ROBOTIK ÇAĞI’NIN EŞİĞİNDE, ASIMOV’DAN ASİMO’YA ROBOTIĞE BİR BAKIŞ

BİLSEM ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖZEL !

Alperen Degirmenci – Harvard University
03 MAYIS 2017, Saat: 16.00-18.00
BİLSEM Öğrencileri için özel düzenlenmektedir. Meraklı Tüm Bilim Sevenler Kurumsal veya Bireysel Başvuru ile Katılabilir.
Robotik Çağı’nın Eşiğinde, Asimov’dan ASIMO’ya Robotiğe Bir Bakış
Son yıllarda robotik alanındaki çalışmalara olan ilgi oldukça arttı. Google, Amazon, ve Toyota gibi bir çok büyük şirket, milyarlarca Dolarlık yatırımlar yaparak robotik araştırma merkezleri kurmaktalar. Bir çok ülkede, üniversite laboratuvarlarındaki robotik araştırmalarına ayrılan bütçeler artıyor. Şu an içinde bulunduğumuz Bilgi Çağı, yakında yerini Robotik Çağı’na bırakacak. Bu konuşmanın amacı, sizlere, robotiğin nasıl Isaac Asimov’un bilim kurgu romanlarından çıkıp, gerçek hayatın bir parçası olmaya başladığından bahsetmek. Robotiğin şu an geldiği noktayı, bir kaç popüler örnek ile
anlayıp, bizleri ne gibi heyecan verici gelişmelerin beklediğine bakacağız.

VİDEO KAYDI: Bilsem Öğrencileri İçin Robotik Çağın Eşiğinde, Asimov’dan ASİMO’ya Robotiğe Bir Bakış

 

 

GÖKBİLİM VE UZAY ÇALIŞMALARI

“ Uzay Çalışmaları ve Uzay Çalışmalarının İnsan Yaşamına Yansımaları”

“ Öte Gezegenler ”

“ Geçmişin İçinde Yolculuk”


3 MAYIS 2017, Saat: 10.00-12.15
Yrd. Doç. Dr. Ayşegül YELKENCİ- Kültür Üniversitesi

Prof. Dr. Serdar EVREN- Ege Üniversitesi

Prof. Dr. Ethem DERMAN- Ankara Üniversitesi (Emekli)

VİDEO KAYDI: Gökbilim ve Uzay Çalışmaları 

 

 

 

UZAY ARAŞTIRMA ROBOTLARI

Dr. Umut Yıldız

NASA

8 MAYIS 2017, Saat:14.00-16.00

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışmaktadır. Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği (Astrokimya) alanında doktorasını tamamladı. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde ilk kez su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu, molekül bulutları, büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelir.

VİDEO KAYDI: Uzay Araştırma Robotları

 

 

CERN'de Neler Oluyor?

” LHC de Ne Bekliyoruz, Bilime Ne Katkısı Var “

Dr. Gökhan Ünel – Universıty Of Calıfornıa, Irvıne- Ucı/Cern

Dr. Sezen Sekmen –  Kore Kyungpook Ulusal Üniversitesi/ Cern

Bugün maddenin temel yapı taşlarını ve aralarındaki etkileşmeleri inceleyen bilim dalına “parçacık fiziği” diyoruz. Maddenin çok küçük boyutlardaki yapısını incelemek için de maddeyi çok yüksek enerjilerde çarpıştırmak gerekiyor. Çarpışma enerjisi ne kadar büyük olursa o kadar küçük boyutlarda inceleme olanağı veriyor. Bunun için de parçacık hızlandırıcıları kullanılıyor. CERN’de birbirini tamamlayarak en yüksek enerjilere ulaşılmasını sağlayan bir takım hızlandırıcıların yanında kendi enerji sınırlarında yapılan deneylere de ev sahipliği yapabilen çeşitli hızlandırıcılar bulunmaktadır. CERN’in temel işlevi maddenin yapı taşlarını ve bunların birbiri ile etkileşmelerini incelemek ve bu konuda yapılan deneysel çalışmalara ev sahipliği yapmak olsa da, bir taraftan geleceğin bilim insanı, mühendis ve kalifiye işgücünü yetiştirerek, bir taraftan da araştırmalarda gerekli teknolojilerin geliştirilmesini sağlayarak, üye ülkelere yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi sağlamaktadır. Bütün dünyadan bilim insanları için bir çekim merkezi oluşturarak da, değişik ülke ve kültürlerden insanları birleştirmektedir. İsviçre – Fransa sınırında bulunan CERN’in ana yerleşkesine bu iki ülke ortak ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre – Fransa sınırı ana yerleşkenin ortasından geçse de, iki ülke arasında varılan anlaşma gereği yerleşke İsviçre gümrük sınırları içinde sayılmaktadır. Daha sonra kurulan ikince yerleşke Fransa sınırları içinde kaldığından CERN’un biri İsviçre’de diğeri Fransa’da iki adresi vardır. Her gün 4000 üzerinde kadrolu veya diğer sözleşmeli personeli ve başka kurumlardan binlerce araştırmacı tarafından kullanılan, bankaları, postaneleri, kafeteryaları, heykel ve havuzları ile orta boy bir kasaba görünümündedir. CERN’de çalışanlara genel olarak bakıldığında (Şekil 3 sol yan) ise en çok 26 yaşındaki genç araştırmacıların bulunduğu görülebilir: bunlar çeşitli üniversitelerdeki doktora öğrencileridir. Mezun olduktan sonra ne yaptıkları ise aynı şekilde orta ve sol yanda verilmiştir. Görüleceği gibi, çokluk endüstride çalışmakta, bunların da büyük çoğunluğu bilişim alanında yer almaktadır. Bölgede yoğun bir yerleşim olması ve buna bağlı olarak arazi fiyatlarının yüksek olması sonucu, CERN’deki büyük hızlandırıcılar için gerekli alanlar kamulaştırılıp yerleşkelerin sınırları genişletilmek yerine yer altındaki tüneller içine kurulmuş sadece deney bölgelerinde yer üstünde olması gereken destek binalarının bulunduğu bölgeler CERN yerleşkesine katılmıştır. Örneğin 26 km uzunluktaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısının çok az bir kısmı CERN yerleşkeleri içinde kalmaktadır. Tünellerin yerin yaklaşık 100m altında olmasının ana nedeni ise yer altı sularının ana akış yollarını engellememek ve hızlandırıcıyı sağlam kaya tabanına oturtmak içindir. Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu’nun en yetkili kurumu üye ülkelerden, biri siyasi idareyi temsilen biri de bilimi temsilen ikişer kişinin katılımı ile oluşturulan konseydir. Konseyde her ülke iki kişi tarafından temsil edilmesine rağmen her ülkenin tek oy hakkı vardır. Alınan kararların çoğu için oy çokluğu yeterli olsa da kararların oy birliği ile alınmasına özen gösterilir. Konseye bilimsel programlar için danışma görevi üstlenen Bilim Kurulu bilimsel yeterlilikleri dünyaca kabul görmüş bilim adamlarından oluşur.

Meraklısına Parçacık ve Hızlandırıcı Fiziğinden ……..

Meraklısına Parçacık ve Hızlandırıcı Fiziği

VİDEO KAYDI: CERN’de Neler Oluyor? LHC’de Ne Bekliyoruz, Bilime Ne Katkısı Var?

 

 

CERN VE EVRENİN EN GİZEMLİ PARÇACIĞI NÖTRİNOLAR

 CERN VE  EVRENİN EN GİZEMLİ PARÇACIĞI NÖTRİNOLAR  

Doç.Dr. Umut KÖSE- CERN

Dr. Bora AKGÜN – CERN

Ayşenur ÖZDEMİR – E-Konferans Yönetim

SUNUM VİDEO KAYDI