“Sentetik Biyoloji, Astrobiyoloji Ve Mikroorganizmalar”

8 Mayıs 2019 Çarşamba Saat: 14.00-15.30
Dr. Betül Kacar
Arizona Üniversitesi

Astrobiyolog. 500 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Atasal bir geni günümüz bakterisinin kromozomuna klonlayarak sentetik astrobiyoloji alanının öncüsü olmuştur. Bu çalışması ile NASA tarafından verilen doktora sonrası bursu ile ödüllendirilmiştir.

Ardından NASA Genç Araştırmacısı Ödülü ve NASA Egzobiyoloji ve Evrimsel Biyoloji Araştırma Bursu alarak NASA Astrobiyoloji Enstitüsü, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Uppsala Üniversitelerinde araştırmalar yapmıştır. Daha sonraki calismalari NASA Astrobiyoloji Enstitusu, Templeton Foundation ve de Tokyo Yer ve Yasam Bilimleri Enstitusu tarafindan cesitli arastirma fonlari ile odullendirilmistir.

Çalışmalarının nihai hedefi geçmiş çağlarda yaşamış DNA parçalarını günümüz organizmalarına klonlayarak geçmişe dair izleri bulmak olan Dr. Betül Kaçar, halen Harvard Üniversitesi Organizmik ve Evrimsel Biyoloji Bölümünde öğretim görevlisidir. Aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsü Yardımcı Doçent kadrosunda yer almakta ve Japon hükûmeti tarafından kurulmakta olan ve hayatin başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yasam Bilimleri Merkezinin bilimsel yönelim projelerini yönetmektedir. SAGANet Astrobiyoloji Eğitim Platformunun kurucularından biri olan Dr. Betül Kaçar İstanbul doğumlu, Bulancak’lıdır