“Yapay Zekâ ve Robotik-Doğadan Esinlenmiş Sıradışı Robotlar-Beyinsiz Robotlar: Fiziksel Zekâ”

17 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 14.00-16.00

Beyinsiz Robotlar: Fiziksel Zekâ

Dr. Utku Çulha

Max Planck Enstitüsü, Fiziksel Zekâ Bölümü

Lisans ve yüksek lisans öğretimini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde tamamladı. Yüksek lisans sırasında Carnegie Mellon Üniversitesi (ABD) – NanoRobotics Laboratuvarı’nda ziyaretçi olarak çalıştı. Doktora çalışmalarını İsviçre Federal Teknik Üniversitesi – Zürih’te (ETH-Zurich) Prof. Fumiya Iida ile birlikte yaptı. Doktorasının son iki yılında Cambridge Üniversitesi’ne (İngiltere) geçerek Biyolojiden Esinlenen Robotlar Laboratuvarı’nın (Biologically Inspired Robotics Lab) kuruluşuna katıldı.  2016 yılından beri Max Planck Enstitüsü, Fiziksel Zekâ Bölümü’nde (Almanya) Prof. Metin Sitti ile birlikte Post-doc çalışmalarına Humboldt Post-Doc Araştırma bursu desteği ile devam etmektedir.

Çevresine fiziksel olarak uyum sağlayabilmek için vücut şekil ve özelliklerini değiştirebilen robotlar üzerine çalışmaktadır. Bunun için yumuşak malzemelerden, kendi kendine bir araya gelebilen parçacıklardan ve hayatın yapıtaşlarını oluşturan fizik, kimya ve biyoloji kanunlarından faydalanmaktadır.

https://pi.is.mpg.de/

Max Planck Enstitüsü, Fiziksel Zekâ Bölümü

Stuttgart/Almanya

Yapay Zekâ ve Robotik

Dr. Alperen Değirmenci

NVIDIA

2008  yılında  Üsküdar  Amerika  Lisesi’nden  mezun  oldu.  Johns    Hopkins Üniversitesi’nden, Makine  Mühendisliği  bölümünde  anadal  ve  Bilgisayar Bilimi,    Matematik, Robotik ve          Bilgisayar Entegreli Cerrahi  alanlarında yandal  yaparak mezun oldu. Harvard Üniversitesi Mühendislik  Fakültesi’nin Biorobotics Laboratuvarı’nda Robotik  Cerrahi  üzerine  doktorasını yaptı. Şuanda NVIDIA’da Yapay Zeka çalışmaktadır.

 

Doğadan Esinlenen Sıradışı Robotlar

Dr. Zeynep Temel

Carnegie Mellon Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden 2005 yılında mezun olduktan sonra, Mekatronik Mühendisliği alanında Almanya Siegen Üniversitesi’nden yüksek lisans (2008) ve Sabancı Üniversitesi’nden doktora (2013) derecelerini aldı. Doktora çalışmasını tıbbi uygulamalar için kullanılması planlanan yüzen mikrorobotlar üzerine yapan Dr. Temel, daha sonra Tübitak Yurtdışı Araştırmacı Bursu ile 2014 yilinda ABD Brown Üniversitesi Termal ve Akışkan Bilimleri Araştırma Grubu’nda mikroorganizmaların farklı ortamlardaki yüzme davranışları ile ilgili araştırmalarda bulundu. Dr. Temel, 2015 yılının Ekim ayından bu yana Harvard Üniversitesi Mikrorobotik Laboratuvarı’nda doğadan esinlenmiş mikrorobotik, mikroüretim yöntemleri, tıbbi aletlerin geliştirilmesi ve akıllı mekanizma tasarımı konularında çalışmalarını sürdürmektedir.