Konuşmacılar

Dr. Bora AKGÜN – CERN / İSVİÇRE

Doktorasını Carnegie Mellon Üniversitesi’de CERN’in CMS deneyinde Upsilon üretim tesir kesiti uzerine yaptı. Doktora sonrası araştırmalarını 2012’den itibaren yine aynı deneyde Rice Üniversitesi adına sürdürüyor. CMS piksel algıcının yenileme çalışmaları ve SUSY üzerine çalışmaktadır. 2008’den beri CERN’dedir.

Dr. Cenk YILDIZ – University of California, Irvine- UCI - CERN / İSVİÇRE

Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN Axion Solar Telescope (CAST) deneyi üzerine yaptıktan sonra CERN’in “Liseler Icin Demet Hatti” (BL4S) projesinde çalıştı. 2015’ten beri University of California, Irvine’da Post-Doc olarak ATLAS Muon Spektrometresineki algıçların veri alım sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Dr. Sezen SEKMEN - Kore Kyungpook Ulusal Üniversitesi - CERN / İSVİÇRE

Doktorasını BHÇ’de süpersimetri araştırmaları üzerine 2008 yılında ODTÜ’de tamamladı.  2007 yılından beri CERN’de bulunuyor  Şu anda Kore Kyungpook Ulusal Üniversitesi adına CMS’te yeni fizik araştırmaları ve Higgs ölçümleri yapıyor, ayrıca algıç hızlı benzetim yazılımları geliştiriyor.

Prof. Dr. Gökhan ÜNEL - University of California, Irvine- UCI - CERN / İSVİÇRE

Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde matematiksel fizik üzerine yaparken CERN’in Na47 deneyinde de çalıştı. Doktora sonrası araştırmalarını ATLAS, Na59, Minos deneylerinde yaptı. 2003’ten beri University of California, Irvine’da araştırmacı olarak ATLAS merkezi veri alım sistemi üzerinde çalışmaktadır.


Prof. Dr. Levent Kurnaz - Boğaziçi Üniversitesi

 

İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü

İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Levent Kurnaz, Boğaziçi Üniversitesi’nden 1988’de Elektrik/Elektronik Mühendisi, 1990’da Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi ve Fizik, 1991’de University of Pittsburgh’dan Fizik Yüksek Lisans ve 1994’de Fizik Doktorası diplomasını aldı. 1995-1997 yılları arasında Tulane University Kimya Bölümü’nde doktora sonrası araştırmalar yaptı. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Kurnaz’ın 1 uluslararası kitabı, 28 uluslararası bilimsel makalesi, tamamlanmış ve devam eden 24 Yüksek Lisans, 7 Doktora tez danışmanlığı bulunmaktadır. Prof. Dr. Kurnaz Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

Ulaşmak isteyenler için e-posta adresi: levent.kurnaz@boun.edu.tr

Prof. Dr. Erkcan Özcan - BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Lisans eğitimini 1995-1999 arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik dallarında tamamlayan Prof. Dr. Erkcan Özcan, deneysel parçacık fiziği üzerine olan doktora derecesini Stanford Üniversitesi’nden aldı. 2006-2010 döneminde University College London adına önce Londra’da, daha sonra İsviçre’deki CERN araştırma merkezinde çalıştı. 2011 başında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü kadrosuna katılan Özcan, halen Boğaziçi CERN ATLAS takımının liderliğini de sürdürmektedir.. 2013 BAGEP ödülü, 2016 yılı Prof.Dr. Engin Arık Bilim İnsanı ödülü, 2018 Temel Bilimler Özel Hizmet Teşvik ödülü sahibidir.

B.S. : METU – Physics (1999)
B.S. : METU – Electrical and Electronics Engineering (1999)
Ph.D.: Stanford University – Applied Physics (2006)
Postdoc: University College London, CERN : LHC – Atlas Experiment (2006-2010)

 

Doç Dr. Umut KÖSE - BERN Universitesi - CERN / İSVİÇRE

 

Doktorasını Orta Dogu Teknik Üniversitesi’nde 2006’da tamamlamıştır. Doktora sonrası araştırmacı olarak Japonya’nin Nagoya Üniversitesi Fizik bölümü ve  Italya’nın  Padova  Üniversitesi «Galileo Galilei »  Fizik ve Astronomi bölümünde çalışmalarda bulunmuş ve bilimsel araştıma serüvenine Bern Üniversitesi « Albert Einstein » Temel Fizik Merkezi’nde devam etmektedir. CHORUS ve OPERA deneylerinde  nötrino fiziği üzerine çalışmaların yanısıra müon tomografi (Unzen Yanardağı, Japonya ve Stromboli Yanardağı, Italya) çalışmalarına katkı sağlamıştır. Şu an CERN Nötrino Platformu içerisinde bulunan ICARUS (Cosmic Ray Tagger Sisteminin benzetimi, tasarımı ve kurulumu, Silicone PhotoMultiplier teknolojisinin Nötrino algıçlarında kullanımı, vb.), ARGONCube (modular algıç tasarımı, pixel charge readout testleri, vb.) ve ProtoDUNE projelerinde etkin olarak çalışmalar yapmaktadır.

 

 

PROF. DR. METE ATATÜRE - CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİ / İNGİLTERE

Lisansını, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. Ardından Boston Üniversitesindeki Kuantum Görüntüleme Laboratuarında ( Quantum Imaging Laboratory ) lisansüstü eğitimini aldı. Prof. Malvin Teich, Prof. Bahaa Saleh ve Prof. Alexander Sergienko gibi isimlerle lineer olmayan ışık kaynaklarının kuantum fiziksel özellikleri üzerine araştırmalar yaptı.

2002’de, ilgisini yarı iletken sistemli kuantum optiğine yöneltti. 2007 yılına kadar, ETH Zürih’teki Kuantum Fotonik Grubu’nda Prof. Ataç İmamoğlu ile birlikte Post-Doktora çalışmalarını sürdürdü.

Halen Cambridge Üniversitesi’nde kuantum nokta spinlerin optik kontrolü, gümüş bazlı emitörlerin yüksek çözünürlüklü spektroskopisi, boşluk-QED (cavity-Quantum Electrodynamics) ve nanoplasmonikler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.60’ın üzerinde bilimsel yayında imzası olan Atatüre, 15 kişilik araştırma grubu ile Cambridge’de çalışmaktadır.

http://www-amop.phy.cam.ac.uk/amop-ma/

 

 

Dr. Veli Yıldız - Boğaziçi Üniversitesi - CERN / İSVİÇRE

Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN Linac4 hızlandırıcısı üzerine yaptı. 2014 senesinden bu yana CERN Fellow olarak Linac4 ve HF-RFQ projelerinde çalışmaktadır.

YRD.DOÇ.DR. TOLGA SÜTLÜ - SABANCI ÜNİVERSİTESİ - Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

2000 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra burslu olarak kazandığı Sabancı Üniversitesi’nden 2004 yılında Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik lisans derecesiyle mezun oldu. Bir sene boyunca Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı ve Hücre Tedavileri Merkezi’nde çalıştıktan sonra 2005 yılında Stockholm Moleküler Yaşam Bilimleri Araştırma Okulu’na katılmak üzere İsveç’e gitti.

2007 yılından itibaren Karolinska Enstitüsü’nde yürüttüğü doktora çalışmalarında bağışıklık sistemi hücrelerini kullanarak özellikle de hematolojik kanserlerin tedavisine yönelik yeni yöntemler geliştirdi. 2011 yılında dünyanın ilk biyo-yapay organ naklini gerçekleştiren ekipte yer aldı. 2012 yılında doktora derecesini Tıbbi Bilimler alanında Karolinska Enstitüsü’nden aldıktan sonra 1,5 sene daha enstitünün Hematoloji ve Rejeneratif Tıp Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

2014 yılında Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne katılarak kendi araştırma grubunu kurdu. Hücre ve gen tedavisi, lentiviral vektörler, biyobenzer antikor üretimi, kanser immünolojisi ve kanser immünoterapisi alanlarında çalışmaktadır. 2017 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödülü’ne layık görülmüştür. Nisan 2016’dan bu yana Türk İmmünoloji Derneği’nde ve Temmuz 2017’den bu yana Moleküler Biyoloji Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

WEB: http://myweb.sabanciuniv.edu/tolgasutlu/

Kanser Tedavisi İçin

Yeni İlaç Geliştiriliyor Haber ( 14 Hazıran 2017):

http://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/saglik/kanser-tedavisi-icin-yerli-ilac-gelistiriliyor

 

 

 

DOÇ. DR. EREN UÇKAN- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ KANDİLLİ RASATHANESİ VE DEPREM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ

Lisans eğitimini ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümde,   Doktora’yı B.Ü. Kandilli, Rasathanesi Deprem Mühendisliği Anabilim dalında tamamladı. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kral Suud Saudi Aramco kürsüsünde öğretim  üyesi olarak çalıştı.  Boru hatları, sanayi tesisleri ve sıvı tanklar gibi yapıların deprem davranışları ve  sismik yalıtım konularında dersler verdi.

İlgi alanları arasında  binalar, altyapı elemanları, sanayi tesisleri ve tarihi yapıların  deprem davranışları,  sismik yalıtım,  dinamik ölçüm ve sertifikalandırma yer almaktadır. Kritik altyapıların deprem güvenlikleri ile ilgili uluslararası araştırma projelerinde çalıştı. Halen, tarihi yapıların çevrel ve insan kaynaklı etkilerden korunmasını amaçlayan 20 ortaklı bir konsorsiyumdan oluşan H2020 projesinin (STORM) Türkiye ayağının yürütücülüğünü yapmaktadır.

 

 

 

Dr. Utku Çulha - Max Planck Enstitüsü
Fiziksel Zekâ Bölümü, Stuttgart/Almanya

Lisans ve yüksek lisans öğretimini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde tamamladı. Yüksek lisans sırasında Carnegie Mellon Üniversitesi (ABD) – NanoRobotics Laboratuvarı’nda ziyaretçi olarak çalıştı. Doktora çalışmalarını İsviçre Federal Teknik Üniversitesi – Zürih’te (ETH-Zurich) Prof. Fumiya Iida ile birlikte yaptı. Doktorasının son iki yılında Cambridge Üniversitesi’ne (İngiltere) geçerek Biyolojiden Esinlenen Robotlar Laboratuvarı’nın (Biologically Inspired Robotics Lab) kuruluşuna katıldı.  2016 yılından beri Max Planck Enstitüsü, Fiziksel Zekâ Bölümü’nde (Almanya) Prof. Metin Sitti ile birlikte Post-doc çalışmalarına Humboldt Post-Doc Araştırma bursu desteği ile devam etmektedir.

Çevresine fiziksel olarak uyum sağlayabilmek için vücut şekil ve özelliklerini değiştirebilen robotlar üzerine çalışmaktadır. Bunun için yumuşak malzemelerden, kendi kendine bir araya gelebilen parçacıklardan ve hayatın yapıtaşlarını oluşturan fizik, kimya ve biyoloji kanunlarından faydalanmaktadır.

https://pi.is.mpg.de/

Prof. Dr. Feryal ÖZEL - University of Arizona - HARVARD UNİVERSİTY / ABD

Kara Deliklere Dünya’dan ve Uzay’dan Bakış NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Arizona Üniversitesi’nde astrofizik uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Feryal Özel, 35 yıllık yaşantısına sığdırdığı, bilimsel alandaki başarılarla Türkiye’nin gururu oldu. Daha 28 yaşında, 20 kişilik Einstein ve John Nash gibi dehaların isimlerinin yer aldığı ‘Büyük Fikirler’ listesine adını yazdıran Özel, galaksilerin oluşumu, yıldızlar, karadelikler gibi ilgi çekici konularda araştırmalarıyla dünyanın dikkatini çekti. Karadeliğin, geri dönüşü olmayan noktasına her geçen gün biraz daha yaklaşmayı başardıklarını dile getiririyor.

DR. BÜLENT KIZILTAN - HARVARD ÜNİVERSİTESİ / ABD

Informatiks Direktoru, Astrofizikci, ve Veri Bilimcisi.

1994-1997, ODTU Fizik: BSc.

1998-2001, Harvard & Penn State Exchange Fulbright scholar: MSc.

2001-2004, Space Telescope Science Institute (NASA): Data Analyst, Consultant

2004-2010, University of California: MSc, PhD

2011-2013, Harvard: Postdoc

2013-2014, MIT: Scientist

2014-2017, Harvard: Associate Astronomer, Principal Investigator

 Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile ABD’de Yüksek Enerji Astrofiziği çalışmalarında bulunan Doç. Dr. Bülent Kızıltan, Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Ajansı NASA’nın uzayda bulunan Hubble teleskopu ile optik gözlemler üzerine araştırmalar yapıldı. California Üniversitesi’nde radyo gözlemeleri ve kurumsal çalışmaları ile yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Harvard Üniversitesi’nde halen ders veren Kızıltan’ın geliştirdiği yöntemle, uzayı bükebilecek kadar yoğun nötron yıldızlarının ‘sesleri’, eskisine oranla tam 1 milyon kez daha net duyulabiliyor.

 

 

 

Dr. Umut Yıldız (Astrofizikçi) - NASA / ABD

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışmaktadır. Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği (Astrokimya) alanında doktorasını tamamladı. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde ilk kez su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu, molekül bulutları, büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelir.

Dr. Umut Yıldız

Dr. Umut Yıldız

 

 

 

Dr. Selçuk TOPAL (Astrofizikçi) - University of Oxford (Visitor) / Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Doktora çalışmalarının ilki İngiltere’deki üniversitelerden yüzlerce adayın katıldığı yarışmada Doğa Bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Selçuk Topal uzaya giden ilk Türk olabilmek için John F. Kennedy Uzay Merkezi’nde düzenlenen uluslararası finallerde ülkemizi temsil eden 3 Türk’ten biridir.

Topal belli aralıklarla Hürriyet, iceriks.com ve İstanbulArtNews gazetelerinde popüler astronomi yazıları yazmakta ve zaman zaman TV programlarına da katılmaktadır. Topal ayrıca Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube hesapları aracılığıyla ilgilenen herkes için astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. Topal ekonfastro projesine ilave olarak eğitim kurumlarını ziyaret ederek ülke çapında astronomi ve bilimde kariyer konferansları da vermektedir. Giresun/Eynesil doğumlu olan Selçuk Topal evli ve bir erkek çocuk (Uzay Akay) babasıdır.

 

 

Dr. Önder Albayram
Harvard Üniversitesi Tıp fakültesi

Türkiye’de 2000 senesinde YÖK bursu ile başladığı Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimini İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi, Tıp Konseyi Moleküler Biyoloji Laboratuvarları’nda devam eden Dr. Albayram, daha sonrasında 2006 senesinde Amerikan Hükümeti’nden aldığı burs ile Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Nörofarmakoloji alanında yüksek lisans derecesini tamamladı. Sonrasında Almanya’nın Bonn Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde Moleküler Psikiyatri üzerine doktora çalışmasını tamamlayan Dr. Albayram, aynı üniversitede bir sure grup lideri olarak çalışmalarına devam etti. Dr. Albayram 2015 senesinin başından itibaren çalışmalarına Harvard Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde grup lideri olarak devam etmektedir.

İçgüdüsel ve öğrenilmiş davranışın moleküler ve hücresel temelleri üzerine önemli buluşlara imza atan Dr. Albayram, özellikle beyin yaşlanması ve yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıkların moleküler ve hücresel temelleri üzerine yaptığı çalışmalarla son donemde isminden oldukça söz ettirmektedir.

 

 

 

 

Dr. Betül KACAR (Astrobiyolog)- Harvard University - ARİZONA UNİVERSİTY / ABD

Astrobiyolog. 500 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Atasal bir geni günümüz bakterisinin kromozomuna klonlayarak sentetik astrobiyoloji alanının öncüsü olmuştur. Bu çalışması ile NASA tarafından verilen doktora sonrası bursu ile ödüllendirilmiştir.

Ardından NASA Genç Araştırmacısı Ödülü ve NASA Egzobiyoloji ve Evrimsel Biyoloji Araştırma Bursu alarak NASA Astrobiyoloji Enstitüsü, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Uppsala Üniversitelerinde araştırmalar yapmıştır. Daha sonraki calismalari NASA Astrobiyoloji Enstitusu, Templeton Foundation ve de Tokyo Yer ve Yasam Bilimleri Enstitusu tarafindan cesitli arastirma fonlari ile odullendirilmistir.

Çalışmalarının nihai hedefi geçmiş çağlarda yaşamış DNA parçalarını günümüz organizmalarına klonlayarak geçmişe dair izleri bulmak olan Dr. Betül Kaçar, halen Harvard Üniversitesi Organizmik ve Evrimsel Biyoloji Bölümünde öğretim görevlisidir. Aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsü Yardımcı Doçent kadrosunda yer almakta ve Japon hükûmeti tarafından kurulmakta olan ve hayatin başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yasam Bilimleri Merkezinin bilimsel yönelim projelerini yönetmektedir. SAGANet Astrobiyoloji Eğitim Platformunun kurucularından biri olan Dr. Betül Kaçar İstanbul doğumlu, Bulancaklı ve evlidir.

 

 

Dr. İrep GÖZEN- Oslo University / NORVEÇ

Doktora çalışmalarını İsveç’in Chalmers Üniversitesi’nde yapay hücre konsepti üzerine yapmıştır. Doktora sonrası araştırmalarını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Şu anda Oslo Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Norveç Moleküler Tıp Merkezi’nde kendi araştırma grubunun başındadir. Çevresindeki kimyasal veya fiziksel uyaranları algılayıp buna göre hareket etme kabiliyetine sahip minimal hücreyi oluşturmaya çalismakta ve bunun için biyolojik yumuşak madde, nanoteknoloji ve mikroakışkanlardan yararlanmaktadır. Araştırmaları Oslo Universitesi’ne ek olarak, İsveç Milli Bilim Konseyi tarafindan da finansal olarak desteklenmektedir.

 

WEB: UiO Centre for Molecular Medicine Norway

Fotograf: Kristin Ellefsen, UiO

 

 

Dr. Berna Özkale Edelmann Harvard Üniversitesi, Wyss Enstitüsü / ABD

Lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde 2009’da tamamladıktan sonra ETH Zürih’te Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde lisansüstü eğitimine devam etti. 2012-2016 yılları arasında ETH Zürih’te Robotik ve Akıllı Sistemler Enstitüsü’nde (IRIS: Institute of Robotics and Intelligent Systems), robotik cerrahi yöntemlerinde kullanılabilecek akıllı nanomalzemeler üzerine doktora çalışmasını yürüttü. 2017’den itibaren Harvard Üniversitesi’nde, kök hücrelerin dokuya dönüşmesini etkileyen mekanik kuvvetlerin bu hücreleri nasıl etkilediğini keşfetmeye yönelik doktora sonrası çalışmalarını yürütmektedir. Bu amaçla, kablosuz kontrol edilebilen ve hücrelere mekanik kuvvet uygulayabilen akıllı nanomalzemeler geliştirmektedir.

 

Dr. Ekin Doğuş Çubuk
Google Brain - Research Scientist

Doğuş ilk ve ortaokulu Afyon’da, liseyi de İstanbul’da okudu. Daha sonra A.B.D.’ye taşındı ve Pennsylvania’daki Swarthmore Üniversitesi’nde fizik ve elektronik mühendisliği bölümlerini bitirdi. Daha sonra Harvard Üniversitesi’nden uygulamalı fizik doktorası aldı. Bir sene Stanford Üniversitesi’nde geçirdikten sonra şu anda Google Brain’de araştırma yapıyor. Son beş senedir çalışmaları makine ögrenmesi/yapay zeka, katı hal fiziği, kuantum mekaniksel hesaplamalar ve bunların kesişimi üzerine yoğunlaştı.

Ekin Doğuş Çubuk

Google Brain – Research Scientist

 

 

Dr. Çigdem Özsoy Keskinbora
Harvard Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler, Kuantum Materyaller Bölümü

Çiğdem, Eskişehir Anadolu Lisesi’nden 2002 yılın bölümünde lisans eğitimine basladı. Lisans öğreniminin ücüncü yılında Erasmus öğrenci değişimi program ile Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde bir dönem eğitim gördü ve 2007 yılında lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminizin ardından yine Anadolu Ünivesitesi’inde Nanoteknoloji yüksek lisans programına basladı. Kurşunsuz piezoelektriklerinin elektron mikroskopları ile incelenmesi üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Ardından Alamanya’da Max Planck Enstitüsü’nde, Stuttgart Elekron Mikrospi Merkezinde doktora programına kabul edildi. Doktora tezini elektron holografide düşük düzlemsel frekanslarının bulunması üzerine yaptı. Doktora çalışmaları sırasında Almanya’da Julich Bilim Merkezinde ortak çalışmalarda bulundu. Aralık 2015’de Darmstadt Teknik Üniversitesi’nden doktora derecesini aldıktan sonra, 2017 yılının başında Harvard Üniversitesi Uygulamalı Fizik bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak basladı. Şuanda Harvard’da quantum mazlemelerin elektron mikroskobları ile incelenmesi üzerine çalışmalarına devem ediyor.

Dr. Cigdem Ozsoy Keskinbora

Postdoctoral Fellow at Harvard University

– School of Engineering and Applied Science

– Center for Integrated Quantum Materials

 

 

 

Dr. Kahraman Keskinbora
Max Planck Enstitüsü, Mikro/Nano Optik Grup

 

2003 yilinda Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra girdiği Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nü 2007 yılında birincilikle bitirdi. 2010 yılında yine aynı bölümden Nanoteknoloji yüksek lisans derecesini almıştır. 2006 yılında bir dönem boyunca Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde değişim öğrencisi ve 2009 yılında üç ay boyunca Japonya’da NIMS enstitüsünde misafir araştırmacı olarak bulundu. Daha sonra 2011 yılında Almanya’da o zamanki adı ile Max Planck Metal Araştırmaları Enstitüsünde (şu anda Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü) uluslararası doktora araştırma programına seçildi ve bu sürede X-ışını nano-optiklerinin üretimi üzerine çalıştı. 2015 yılında doktorasını en yüksek dereceyle bitirdi ve o tarihten beri aynı enstitüde nanoteknoloji, X-ışını mikroskopisi, ileri malzemeler ve optik cihazlar üzerine çalışan Mikro ve Nano Optik grubunu yönetmektedir.

Dr. Kahraman Keskinbora
Group Leader – Micro/Nano Optics Group
Department of Modern Magnetic Systems Max Planck Institute for Intelligent Systems Heisenbergstr.

 

 

Dr. Hüseyin YILDIZ İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa

İlk ve orta öğretimini Tekirdağ’da tamamlayan Hüseyin YILDIZ, 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun oldu. yüksek lisans yaptığı 3 yıl boyun mühendislik yaptıktan sonra, 2012 yılında İstanbul Üniversitesinde TBMYO Makine programında öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı. Doktorasını elektromekanik sistemler üzerine 2018 yılında tamamladı. Doktora sürecinde ortaokul ve lise öğrencilerinin robotik öğrenimine ilişkin çeşitli seminerler ve dersler verdi. 2017 yılında Blok tabanlı öğrenme ve robotik eğitimi üzerine bir TUBİTAK projesi başlattı. Halen kurmuş olduğu 3DRoboLab grubu ile birlikte Blok tabanlı öğrenme ve robotik eğitimine ilişkin yerli ve milli araçlar geliştirmektedir.

 

 

Dr. Canan DAĞDEVİREN – University of Illinois - MIT - HARVARD UNİVERSİTY / ABD

Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi ve “giyilebilir kalp pili”nin mucidi Dr. Canan Dağdeviren, müracaat etmemesine rağmen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (Massachusetts Institute of Technology – MIT) profesörlük teklifi aldı.

Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı olan ve MIT Technology Review dergisinin geçen yıl derlediği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” ile Forbes dergisinin “30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” listelerinde yer alan Dr. Canan Dağdeviren, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Daha sonra Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans yaptı. 2009’da Fulbright doktora bursunu kazanarak Illinois Üniversitesinde ABD serüvenine başladı.

 

 

 

 

 

Yrd. Doç. Dr. Ayşegül YELKENCİ- Kültür Üniversitesi

17 Mart 1980 tarihinde Kadıköy, Istanbul’da doğdu. 1997 yılında İstek Özel Semiha Şakir Lisesi’nde lise eğitimini tamamladı. Lisans eğitmini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay bilimleri Bölümü’nde gördü. Lisans eğitimi esnasında aynı bölümde 2000-2001 yılları arasında asistan öğrenci olarak görev yaptı. 2001’de diploma tezini tamamlayıp bölüm birincisi olarak mezun oldu ve Astronom ünvanını aldı. Mayıs 2003 ‘de İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Astronomi ve Uzay Bilimleri Programı’nda tezli yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003-2004 Güz döneminde aynı programda doktora eğitimine başladı. Ekim 2003 ‘de İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2004’de İKÜ Fizik Bölümü’nün kurulmasıyla görevine burada devam etti. Doktora esnasında metalik yıldızların özellikleri konusundaki gözlemsel çalışmalar yaptı. Aralık 2006 – Mayıs 2007 tarihleri arasında doktora çalışmaları için ABD South Carolina Eyaleti Charleston şehrindeki The Citadel Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu ve 2009 senesinde doktorasını tamamladı. Halen Yardımcı Doçent olarak görev yaptığı İKÜ Fizik Bölümü’nde yıldız atmosferleri ve tuhaf yıldızların kimyasal bollukları konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Ulusal-uluslararası hakemli dergilerde ve kitaplarda toplam 60 yayını bulunan Yrd. Doç. Dr. Ayşegül F. YELKENCİ, 40 bilimsel toplantıya katılmış, 28 bilimsel toplantı düzenlemiş, popüler astronomi konularında 90 konferans vermiş ve 19 yıldır birçok TÜBİTAK bilim-toplum projesinde yer almıştır. Yabancı dil olarak iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

 

Prof. Dr. Dursun KOÇER - KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

1945 yılında İstanbul’da doğdu, İlköğrenimini Mersin Kargıpınar İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini ise İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlayarak 1963 yılında bu liseden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Bölümü’ne girdi ve öğrenciliğinin üçüncü yılında aynı fakültenin Astronomi Kürsüsü’ne “Güneş Gözlemcisi” olarak katıldı. 1967 yılında Fen Fakültesi’nden mezun oldu. Astronomi Kürsüsü’nde doktora çalışmalarına başladı. 1970 yılında asistan kadrosuna geçti, doktora çalışmalarını tamamlamak için 1970-1974 yıllarında toplam olarak 10 ay süre ile Fransa’nın Nice Gözlemevi’nde çalıştı. 1974 yılında tezini tamamlayarak “Doktor” unvanını aldı ve 1977 yılında İtalya’nın Trieste Gözlemevi’ne giderek 9 ay süre ile “Yıldız Atmosferlerinin Analizi” konusunda araştırmalarda bulundu, doçentlik tezini hazırladı ve 1979 yılında “Doçent” oldu. Mart 1983 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak atanan Dursun Koçer, 1988 yılına kadar B.Ü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde “Astrofizik Doçenti” olarak görev yaptı. Temmuz 1988 tarihinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne “Doçent” olarak döndü ve aynı yıl “Profesör” oldu. Prof. Dr. Dursun Koçer, İ.Ü. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanlığı, Genel Astronomi Anabilim Dalı Başkanlığı, Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, Fen Fakültesi Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Dekan Yardımcılığı, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK MAM Uzay Bilimleri Bölümü’nde Danışmanlık görevlerinde bulundu, 9 öğrencinin lisansüstü tez danışmanlığını, 1 tanesi NATO projesi olmak üzere 12 araştırma projesini yürüttü, yurt içi ve dışında çok sayıda bilimsel etkinliğe katıldı, uluslararası hakemli dergilerde makaleler yayınladı. 15 Eylül 2002 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nden emekli olan Dursun Koçer, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar Bölümü’ne öğretim üyesi olarak katıldı. Fizik Bölümü’nün kurulmasında yer alan Prof. Dr. Dursun Koçer, 2004 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na, 2008 yılında da Üniversite Rektörlüğüne atandı. Evli ve iki çocuk babası olan Dursun Koçer, İngilizce bilmektedir.

 

 

Prof. Dr. Ethem DERMAN- Ankara Üniversitesi (Emekli)

1947 yılında (her ne kadar annem 1946 dese de) doğmuşum. İlkokula başlayabilmek için çok sıkıntı çektim çünkü ben doğduktan iki yıl sonra babam Kayser’ye gitmiş ve nüfus kağıdımı almış. 7 yaşıma geldiğim halde okula başlayamadım. Her neyse ilk dört yılı Dumlupınar, son yılı da Türkocağı ilkokulunda okudum. Derslerim hep pekiyi idi. Ortaokula başladım, zayıflar gelmeye başladı ve sonunda orta 3’de sınıfta kaldım ve bir sene okuldan uzakta kaldım. O yıl babamın işçi olarak çalıştığı lokantada bulaşık yıkadım ama yine bir türlü akıllanmadım. Lise yıllarımda zayıflar yine devam etti ama sonunda bütünlemeye girerek geçiyordum. Lise birinci sınıfta iken sınıf mümessiliydim, müzik öğretmenimi derse girdiği anda kurşunladılar, ondan çıkan iki kurşun da belimi iki yandan sıyırdı, ilk kez ölüm korkusu yaşamıştım. Lise ikinci sınıfta hem sınıf hem de okul mümesiliydim ama yaramazlığım devam ediyordu. Her yıl 4-5 tane 3 veya 7 günlük okuldan uzaklaştırma (tart) cezası alırdım. O yıl toplam 13 dersin 11’i birinci karnede zayıf geldi, iki dersin notu 6’ydı, cebir ve geometri. Bir gün geldi liseyi bitirdim. Üniversite giriş sınavına İstanbul’da girdim, Ankara’da okumak istemiyordum. Matematiğimin iyi olduğunu sanarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümüne 14. yedek listeden zorla girdim. Üniversitede ikinci dönem başlamıştı. Beşinci yılda kafamı duvara vurdum ve ders çalışmaya başladım çnkü yan dalımı fizikten astronomiye çevirmiştim ve astronomi dersleri çok hoşuma gidiyordu. Sonraki iki yılda mezun oldum. Aynı yıl bölümde yüksek lisansa başladım. Pallas adlı küçük gezegeni uzun süre gözledim ve gözlenen üç noktadan nasıl yörünge tayini yapılır adlı tezimi bir yılda tamamladım. Doktoraya kayıt oldum ama üç sene bana bir konu verilmedi. Sonunda bölüm başkanımın bulduğu İtalyan hükümetinin bir bursu ile İtalya’da Trieste kentinde bulunan İleri Fizik Okulunda (Advanced School of Physics) çeşitli dersler alarak Alfa Andromeda yıldızının tayfsal analizi adlı tezimi bitirdim. YÖK kabul etmedi, aynı tez ile İstanbul’da doktora sınavına girdim. İstanbul’a döndüğümde kadro yoktu o nedenle Ankara Üniversitesinde asistan olarak 1981 yılında işe başladım. Daha sonra 1995 yılında Profesör ünvanını aldım. Ankara Üniversitesinde 30 yıl çalıştıktan sonra 2012 yılında emekli oldum.

 

 

Prof. Dr. Serdar EVREN- Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu, 1986 yılında aynı bölümde doktorasını tamamladı. Astronomi ve astrofizik alanındaki bilimsel çalışmalarım sayesinde 1991 yılında doçent 1996 yılında da profesör ünvanı aldı.

Yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılarda araştırmalarımız üzerine sunumlar yaptım ve bunları uluslararası dergilerde yayımladı. 130’a yakın bilimsel çalışmam bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalarımın yanı sıra akademik faaliyetlerimi de sürdürüyorum. Üniversitede lisans ve lisansüstü derslere giriyor, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine danışmanlık yapıyor.

1996-2009 yılları arasında Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürlüğünü ve 2009-2012 yılları arasında da Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanlığını yürüttü. Astronominin geniş halk kitlelerine aktarılabilmesi için yıllardır popüler astronomi üzerine yazılar yazıyor ve konferanslar veriyor. Gökbilimle ilgili birçok etkinlikte eğitmen ve danışman olarak yer aldı.

Özellikle çocuklar ve genç kuşaklar üzerine yaz okulları düzenleyen ve eğitici etkinlikler veren Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yönetim kurulu üyesi. Halen Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayor.

 

 

PROF. DR. YAVUZ UNAT - KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

Doktorasını Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde astronomi tarihi üzerine yaptı. 2009 yılında Kastamonu Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nden profesör unvanı aldı. Halen Kastamonu Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Türk Felsefe Derneği Yönetim Kurulu, Türk Bilim Tarihi Kurumu, 2009 Astronomi Yılı – UNESCO Astronomi İhtisas Komitesi üyeliklerine seçildi.

Çalışmaları  bilim tarihi, astronomi tarihi ve teknoloji tarihi üzerinde yoğunlaşmıştır.

 

 

Tansu DAYLAN, AM- Harvard University / ABD

Tansu, evrenbilim ve parçacık fiziği dallarında çalışan, Harvard Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi. 2013 yılında başladığı doktorada zamanının çoğunu karanlık maddenin doğasını anlamakla geçirse de, son yıllarda astronomik veri setlerinin istatistiksel analizine de merak duymaya başladı. Doktoradan önce ODTÜ’de elektrik-elektronik ve fizik dallarında çift anadal yapmış, 2008’de de Robert Kolej’den mezun olmuştu. Ondan öncesinde meraklı bir çocuk, çok ama çok daha öncesinde ise içinde Güneşimizin yeşerdiği gaz ve toz bulutunun önemsiz bir parçasıydı. Araştırmadan ayırdığı zamanlarda uçmayı, kayak yapmayı, dans etmeyi ve futbol oynamayı seven Tansu, her şeyin ötesinde, içinde kendini bulduğu evrene hayranlık duyan ve hayal gücü yettiğince onu anlamaya çalışan bir gözlemci.

 

 

Beste Mutlu - Harvard University / ABD

2008’de İstanbul Lisesi’nden dereceyle ve 2012’de Sabancı Üniversitesi’nden fakülte birincisi olarak mezun olan Beste Mutlu, Harvard Üniversitesi Moleküler Biyoloji Departmanı’nda doktora yapmaktadır. Sabancı Üniversitesi’ndeki eğitimi süresince Türk Eğitim Vakfı, Kredi Yurtlar Kurumu ve Üniversite Onur bursları ile desteklenmiştir. Toronto Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan, ilaç kombinasyonlarının etkenliğini test eden araştırma projelerine dahil olmuş ve Sabancı Akademik Destek Programı’nın Genel Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2012’den beri Harvard Üniversitesi’nde organizmalar gelişirken DNA üzerinde oluşan değişikliklerin mekanizmalarını incelemektedir. 2015 yılında bilimle ilgilenen Harvard lisans öğrencilerine mentörlük yaptığı ve araştırma projesini başarıyla yürüttüğü için Amerikan Üniversite Kadınları Birliği (AAUW) Uluslararası Öğrenci Ödülü’nü kazanmıştır. Boş vakitlerinde en sevdiği aktiviteler moleküler biyolojik keşiflerin hikayelerini paylaştığı bir blog yazmak, piyano çalmak ve ailesiyle vakit geçirmektir.

 

Doç Dr. M. Sencer Çorlu
Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Merkezi Direktörü

Doç Dr M. Sencer Çorlu, BAUSTEM Merkezi Direktörü ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir.
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra MEF Uluslararası Okulu ve International School of Lausanne da dahil olmak üzere Türkiye ve yurtdışında özel okullarda matematik, fen bilgisi ve teknoloji öğretmenliği yapmıştır. Doktorasını tamamladığı Texas A&M University (Aggie STEM Center) bünyesinde öğretmen eğitimi programları geliştirmiş ve yürütmüştür. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde 2012-2016 yılları arasında görev yapmış ve Türkiye’nin önde gelen özel okullarında görev yapan bir çok matematik öğretmeninin yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur.
Başlıca uzmanlık alanı matematik öğretmen eğitimi olan Çorlu’nun, 20’nin üzerinde makalesi akademik dergilerde yayımlanmıştır.
 Bahçeşehir Üniversitesi

YRD.Doç .Dr. Zerrin Doğança Küçük
Fen Eğitimcisi
BAUSTEM Yardımcı Direktörü

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve yan dal olarak Fen Bilgisi Öğretmenliği’ni bitirdi. Bir senelik matematik öğretmenliği deneyiminden sonra, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri’nde yüksek lisansa başladı. 2005-2013 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Araştırma görevlisi iken, birçok projede eğitmen, araştırmacı ve uzman olarak çalıştı. 2013’te aynı üniversitenin Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden doktora derecesini aldı.Doktora tezini dinamik çevre sorunlarının sistem yaklaşımı ile öğretilmesi ve bu yaklaşımın öğrencilerin düşünme yapılarına etkileri üzerine yazdı. 2013’te doktora derecesini aldı ve  2013-2015 yılları arasında, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. 2016 yılı itibariyle, Bahçeşehir Üniversitesi’nde BAUSTEM Yardımcı Direktör olarak çalışıyor; öğretmen adayları ve hizmet-içi ortaokul ve lise STEM öğretmenlerinin desteklemesi üzerine çalışıyor.

 

DR. Pınar AKSOY - FORDHAM UNİVERSİTY / ABD

 

2004’te Üsküdar Fen Lisesi’nden mezun olan Pınar Aksoy, eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde devam etti. Lisans eğitimin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Nazlı Başak’ın öğrencisi olarak Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın desteklediği Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı’nda, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans eğitiminde Brown Üniversitesi ile ortak yürütülen araştırma projesinde rol aldı ve oradaki stajı esnasında öğrendiği tekniklerin Boğaziçi’de kullanılmasına yardımcı oldu. 2011’de Boğaziçi’den mezun olduktan sonra, New York’taki Fordham Üniversitesi’nde biyoloji doktora programına kabul aldı ve şu anda araştırmalarını rahim ağzı kanserine yol açan papilomavirüsler üzerine sürdürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Master Programını 2011 de bitirmiş ve Fordham University Biological Sciences’ten 20 Mayıs 2017 de doktorasını almıştır.

2017 Temmuz ayında Medical University of South Carolina ( MUSC) çalışmaya başlamıştır.

 

 

Dr. Arman B. AKSOY - Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Doktora Programı / ABD

 

Arman Aksoy, 2004’te Gaziantep Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik dalında lisans eğitimine başladı. Lisans eğitimini esnasında bir dönemini Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak geçirdi. Arman, 2010 yılında Boğaziçi’den Matematik ile çift ana dal yaparak mezun oldu. Doktora eğitimi için Cornell Üniversitesi ve Memorial Sloan Kettering Kanser Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü Hesaplamalı Biyoloji programına dahil oldu. Doktora çalışmasında kanserin teşhisi ve tedavisi için genetik testlerin kullanılmasına odaklanan Arman, 2015’teki mezuniyetinin ardından şimdi New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde yine kanser alanında, doktora sonrası araştırmalarına devam ediyor.

Son mezuniyet: Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Doktora Programı (2015)

 

 

 

 

DR. FATMA ZEYNEP TEMEL - HARVARD UNIVERSTY / ABD

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden 2005 yılında mezun olduktan sonra, Mekatronik Mühendisliği alanında Almanya Siegen Üniversitesi’nden yüksek lisans (2008) ve Sabancı Üniversitesi’nden doktora (2013) derecelerini aldı. Doktora çalışmasını tıbbi uygulamalar için kullanılması planlanan yüzen mikrorobotlar üzerine yapan Dr. Temel, daha sonra Tübitak Yurtdışı Araştırmacı Bursu ile 2014 yilinda ABD Brown Üniversitesi Termal ve Akışkan Bilimleri Araştırma Grubu’nda mikroorganizmaların farklı ortamlardaki yüzme davranışları ile ilgili araştırmalarda bulundu. Dr. Temel, 2015 yılının Ekim ayından bu yana Harvard Üniversitesi Mikrorobotik Laboratuvarı’nda doğadan esinlenmiş mikrorobotik, mikroüretim yöntemleri, tıbbi aletlerin geliştirilmesi ve akıllı mekanizma tasarımı konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Alperen DEĞİRMENCİ - HARVARD UNIVERSTY / ABD

2008  yılında  Üsküdar  Amerika  Lisesi’nden  mezun  oldu.  Johns    Hopkins Üniversitesi’nden, Makine  Mühendisliği  bölümünde  anadal  ve  Bilgisayar Bilimi,    Matematik, Robotik ve          Bilgisayar Entegreli Cerrahi  alanlarında yandal  yaparak mezun oldu.  2012  yılından  buyana  Harvard Üniversitesi Mühendislik  Fakültesi’nin Biorobotics Laboratuvarı’nda Robotik  Cerrahi  üzerine  doktora yapıyor.

 

 

Prof. Dr. Sinan CANAN - ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

1972 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, aynı kurumun Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında Tıbbi Fizyoloji Doçenti ünvanını aldı. Başkent, Turgut Özal ve Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinin tıp fakültelerinde toplam 10 yılı aşkın süre öğretim üyesi olarak çalıştı. Tüm akademik kariyeri boyunca disiplinlerin sınırlarında yer alan araştırma konularıyla ilgilenmeyi tercih etti. Kaos Teorisi, Karmaşıklık, Fraktal Geometri, Doğadaki biçimler, Öğrenme, Lisan ve Sözyitimi, Zihin ve Beyin, Zihinsel Performansın Sinirbilimi, Yaratıcılık ve İnsan Beyni, Sanat ve Sinirbilimi, İnançların Sinirbilimi, Eğiten Beyin, Öğrenen beyin, Anne-Babalar için beyin bilgi gibi konularda ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar düzenlemekte, bilimi ve özellikle de zor addedilen bilimsel konuları herkesin anlayabileceği anlatılara dönüştürme işi, zamanının çoğunu kaplamaktadır. “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler”, “Değişen Be(y)nim“, “Unutulacak Şeyler” ve “Beynin Sırları” adlı kitapların yazarıdır. 2013 yılında bir bilimsel anlatı ve araştırma merkezi olan [n]Beyin‘i kurmuştur ve halen [n]Beyin’de bilimsel kurul başkanlığı ve Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. 2017 yılında İstanbul’da kurduğu Açık Beyin Eğitim ve Danışmanlık Şirketi ile kişisel ve kurumsal eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Dr. Tolga YAPICI - University of Rochester / ABD

Lisans eğitimini ODTÜ Havacilik ve Uzay Muhendisligi bolumunde yapan Tolga Yapici, Fizik Bölümünde çift anadal yapmıştır. Yüksek lisansını yine ODTU’de “Yer’e Yakin Uzay” konusunda çalıştıktan sonra doktorasını Michigan Technological University’de yüksek enerji parçacık astrofizigi üzerine tamamlamıştır. Doktora süresinde en büyük kozmik gözlemevi olan Pierre Auger Gözlemevi icin calışıp, Greisen–Zatsepin–Kuzmin limiti ve cok yüksek enerjili parcçacıklarin tanımlanması üzerine çalışmıştır. Şu anda Michigan State University’de kara madde, ilkel kara delikler, yercekimi dalgaları, galaktik ve galaksi dışı gamma-ışını kaynaklarının tanımlanması üzerine HAWC gözlemevinde çalışmaktadır.

 

 

Doç.Dr. Nurdan KALAYCI - GAZİ ÜNİVERSİTESİ

Doç. Dr. Nurdan Kalaycı lisans derecesini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim (EPÖ) dalında tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalından, doktora derecesini ise, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, aynı anabilim dalından almıştır. Halen Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, EPÖ Anabilim Dalında öğretim üyesidir. Kalaycı’nın; öğrenme ve öğretim süreçleri, aktif öğretim yöntemleri, üst düzey düşünme becerileri, ükseköğretim kurumlarında akademisyenlerin öğretim performansını değerlendirme süreçleri, yükseköğretimde kalite, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitimi, eğitim programları ve öğretim alanlarında, yurt içinde ve yurt dışında yayımlanmış 25’ten fazla makalesi, gerçekleştirmiş olduğu konferansları ve proje çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca eğitimle ilgili altı basılmış kitabı ve değişik gazetelerde yayımlanmış çeşitli köşe yazıları bulunmaktadır. Kalaycı, ‘Vitamin Öğretmen Portalı’ yoluyla, eğitimcilere kendi alanıyla ilgili 40’ı aşkın canlı eğitim yapmıştır. Kalaycı, Çin, İsrail ve iki kez de Finlandiya’dan devlet bursu almıştır. Fulbright bursu ile ABD’de Indiana Universitesi – Purdue Universitesi, Indianapolis’de, bir başka burs ile Michigan State Üniversitesi’nde uzun dönemli araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar; yetişkinler eğitimi, çoklu zekâ kuramı ve uygulamaları, eğitim programları ve öğretim, program değerlendirme ve toplumsal cinsiyet rolleri konuları ile ilgilidir. Çevre sorunları konusunda bir aktivistir ve hayvan tutkunudur. Sinema filmleri ilgilendiği konular arasındadır.

kalaycı@gazi.edu.tr

nurdankal@yahoo.com

 

 


Prof. Dr. Servet ÖZDEMİR - BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

Doktora (1989), Selçuk Üniversitesi, Eğitim Bilimleri

Yüksek Lisans (1986), Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri

Lisans (1983), Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri

Çalışma Alanları

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ

EĞ.YÖNETİMİ, TEF., PLAN.,VE EKONOMİSİ

Dr. Özgür BOLAT - CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİ i - BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Dr. Özgür Bolat, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Bir yıl New York Üniversitesi’nde öğrenme psikolojisi eğitimi aldı. Fulbright ve Türk Eğitim Vakfı bursu ile Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye dönüşünde Boğaziçi Üniversitesi’nde iki yıl öğretim üyeliği yaptı.  Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesinden aldı. 2007-2008 yılını MIT Sloan School of Management’ta liderlik alanında dersler alarak ve araştırma yaparak geçirdi. 2007 yılında Yeni Zelanda’da yapılan uluslararası bir konferansta ‘En İyi Genç Araştırmacı’ ödülünü aldı. Özgür Bolat, şu anda okullara öğrenme, liderlik, ve kültür değişimi konusunda danışmanlık, Hürriyet’te köşe yazarlığı, TEV’de danışmanlık ve Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Özgür Bolat, 2008’de okullarda Öğretmen Liderliği Projesini başlatmıştır. Proje 100’den fazla devlet okulunda ve özel okulda uygulanmaktadır.

 

 

Yrd. Doç. Dr. M. Şahin BÜLBÜL - ODTÜ - KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

1980 yılında Karaman’da doğdu. Lisans eğitimini Kafkas Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde (2002) Yüksek Lisans eğitimini ise “CMS Deneyinde Kullanılan Hf Detektörlerinin Enerji Çözünürlüğü ve Lineerliği” isimli teziyle aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı (2004). Yüksek lisans eğitimi süresince kadrolu olarak sınıf ve fizik öğretmenlikleri yapmıştır (2002- 2004). Kafkas Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi (OÖFMAE) Bölümü, Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda 2005 yılında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Doktora eğitimine ise 2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde başlamış olup kaynaştırmalı sınıflarda görme engelli öğrencilerin fizik öğrenebilmesi konusunda doktora tezini tamamlamıştır (2014). Kaos ve eğitim, Karagöz ve Hacivat ısı ve sıcaklık sohbetinde, Görme engelli öğrenciler için fizik ders araçları, iğneli sayfa gibi kitapların yazarlığını yapmıştır. Yaptığı çalışmaların detaylarını editörlüğünü yaptığı www.fizikli.com sayfasında bulabilirsiniz. Halen Kafkas Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

UZM. HARUN GÖKER - The Art Institute of Atlanta - TEKNOKTA

1981 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi de İzmir’de tamamladıktan sonra istediği bölüm Türkiye’de olmadığı için üniversite öğrenimini Amerika’da, The Art Institute of Atlanta’da web tasarım üzerine tamamladı. Boş zamanlarında hobi olarak internetteki gezindiği sitelerde çıkan hataları kod olarak düzeltip site yöneticileriyle paylaştığından dolayı aldığı teşekkürler onu daha da motive etti. Türkiye’ye dönünce bir süre boyunca bir yandan hem çocuklara hem de yetişkinlere bilgisayar programları üzerine özel dersler verirken diğer yandan da bilgi teknolojileri ile ilgili bir şirkette çalıştı. Bu işin hobi olarak kalmasına karar vererek işten ayrıldı ve LEGO Education metodolojisiyle öğrencilerin bilgilenmesini, müfredat konularını öğrenmesini sağlayan smartkids adlı şirkette işe başladı. Bütün Dünya’da düzenlenen FLL (Türkiye’deki adıyla – Bilim Kahramanları Buluşuyor) turnuvalarının gelişmesinde ve organizasyonunda gönüllü olarak çalışmalar yaptı. Çocukların daha eğlenceli ve kalıcı, içten gelen bir öğrenim şekline kavuşmasını sağlamak amacıyla LEGO Education değerlerini benimsedi ve okullarda katıldığı seminerlerde bilgilerini paylaştı. Danimarka’ya giderek LEGO Education Academy’den Öğretmen Öğretmeni sertifikasını aldı ve sayısız öğretmen ve veliye sertifikalı çalışmalar düzenledi. 2008 senesinden beri bu çalışmalarını Teknokta (LEGO Education Turkiye Distributoru) firmasında devam ettirmektedir. Çocukların Dünyayı değiştirdiğine inanan Harun Göker bu değişimin iyi yönde olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

 

 

 

 

YİĞİT IHLAMUR - OXFORD UNIVERSITY - GOOGLE / ABD

 

Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde lisanslını tamamladıktan Oxford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri üzerine yüksek lisansını yaptı. Sonrasında Silikon Vadisi’nde Google’da 5 yıl çalıştı. Şu anda San Francisco’da yaşamakta ve kendi girişimi üzerinde çalışmasına ek olarak teknoloji firmalarına yatırımcılık yapıyor.

 

 

 

Dalida EKBENLİ DİKİCİ

 

 

Lisansını ve beraberinde yandal eğitimini 2010 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik ve Matematik Bölümlerinde tamamladı. 2011 yılında yine Marmara Üniversitesinden Pedagojik formasyon sertifikasını aldı. Aynı yıl Özel Esayan Lisesi’nde matematik ve fizik öğretmenliği görevine başladı. 2012 yılından beri Eğitimde Teknoloji entegrasyonu, Bilgisayar ve Tablet ile eğitim (iPad/android),  Moodle, Google Apps, Web 2.0 araçlarının kullanımı, Dijital ders içeriği ve materyali geliştirme  konuları ile yakından ilgilenen Dalida, Penn Üniversity’den Gamification sertifikası almış ve Oyunlaştırma temellerinin eğitime entegrasyonu konusunda da çalışmalarını sürdürmekte ayrıca yarı zamanlı olarak bu alanda BAUSEM’de görev yapmaktadır. 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Bölümünde Yüksek Lisans Bölümüne başlamış, ayrıca BAUSTEM çatısı altında BAUSTEM lider öğretmeni olarak STEM/Fetemm Eğitimi’nin Türkiye’de yaygınlaştırılması ve tanıtılması için kendini geliştirmeyi sürdürmektedir. Authorized Google Education Trainer ‘dır. Turkish Teachers Program TTP_4 kapsamında da CERN’ü ziyaret etmiştir.

Okulda edinilen bilginin gerçek hayattaki uygulamalarının öğrenciye bu bilgiyi sahiplenme ve geliştirmede önemli bir esas olduğuna inanmaktadır.